( For English version see below )

První čivavu - našeho Gumiška ( Leonardo Hop-Trop ) jsme si pořídily v roce 2005 a vůbec nás tehdy nenapadlo, že propadneme vystavování a chovu tohoto plemene. Když ovšem Gumišek na první výstavě vyhrál pěknou medaili, neodolaly jsme a přihlásily ho na další výstavu a pak na další a další. Na výstavách jsme se seznámily s podobně, ba tehdy i více, postiženými lidmi, kteří nás přesvědčili, že jedna čivava je smutná čivava, a tak jsme Gumiškovi pořídily kamaráda - Pidiška. Poté jsme zatoužily také po fenečce, abychom už měly opravdovou chovatelskou stanici a přibyla k nám naše malá Cita. Také jsme se přestěhovaly do domku na vesnici a už nám nic nebránilo, aby se naše smečka mohla dále rozrůstat.

Přelomový byl pro mě rok 2008, kdy jsem se seznámila s dvěmi velmi známými chovateli čivav - Hisayoshim Kadowakim ( Bramver´s - Japonsko ) a Francescem Cochettim ( Misty Meadow´s - Itálie ), od kteých jsem získala pejsky a fenky, kteří se stali základem pro náš chov. Později jsem se vydala také do Finska, kde jsem se setkala s legendou chovu čivav - Pahkinou Kallinen a přivezla jsem si od ní chovnou fenku - naši Milanku, která se stala matkou našeho prvního vrhu ( únor 2009 ). Kromě toho jsme se zúčastnili Světové výstavy v Bratislavě, kde Musučka skončil na krásném druhém místě ve třídě s res.CAC.

V lednu roku 2010 se naší Milance narodil další vrh štěňátek, jejichž otcem byl Multich. a Světový vítěz Misty Meadow´s Donald Duck. Z tohoto vrhu jsme si nechaly dvě fenky, z nichž jedna - MultiCH. Billie Jean z Vřesu a kapradí je zatím naším nejúspěšnějším odchovem. Ale k naší radosti určitě není jediná z našich odchovanců, kterým se daří a to i různě po světě..

V roce 2010 jsem se vydala také do Anglie na nejprestižnejší výstavu psů na světě Crufts, kde odstartovala moje vášeň pro čivavy anglické krve a v roce 2012 se mi splnil sen a přivezla jsem si z Nizozemí pejska, který má z obou stran skvělé anglické linie - našeho "Joa" ( Sweet Melena´s Hey Joe ).

Od počátku jsou naším velkým potěšením i výstavy psů, kterých se účastníme opravdu hojně a to nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Díky tomu se naši pejsci často umísťují vysoko i v žebříčcích soutěže TOP čivava. Například náš Musuko byl celkový vítěz této soutěže v roce 2009, naše Bilynka ( Bramver´s Love Me Believe ) byla za rok 2011 TOP čivavou dlouhosrstou a její bratr True ( Bramver´s Love Me True ) za rok 2012 TOP čivavou krátkosrstou. V roce 2013 zvítězil náš Joe ( Sweet Melena´s Hey Joe ) v TOP dlouhosrstých psech, v roce 2014 naše Šárinka ( Billie Jean z Vřesu a kapradí ) v TOP dlouhosrstých fenách a v roce 2015 TOP dlouhosrsté fenky vyhrál také náš odchov Gretel Witch Hunter Chilarious.

( 2018 ) Momentálně z důvodu zájmu o jiné plemena budeme lehce limitovat chov čivav, ale určitě jim z části zůstaneme věrní a čas od času odchováme nějaký vrh ( viz štěňátka ).

Pokud Vás zajímá ještě něco více, neváhejte nás kontaktovat na: chilarious@seznam.cz

Dita ( CHS Chilarious ) a Jana ( CHS Z Vřesu a kapradí )

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

English version:

My name is Dita, I´m chihuahua breeder and exhibitor and my kennel name is CHILARIOUS. Before I got my own kennel name I was breeding under other prefix - "Z Vřesu a kapradí" who belongs to my mother Jana.

We live in the Czech republic in village named Vřesina. We have a house and quite big garden situated near forest so our dogs can be much on fresh air and enjoy walks in nature. All our dogs are like children for us so we try to spend as much time as possible with them, they have all care they need and they live in whole our house, including our beds.

With chihuahuas we started in 2005 when we bought our first male - Leonardo Hop-Trop - who may be only pet but he did well on shows anyway so we slowly ( or maybe quite fast :-) ) fell in love in this breed and showing and breeding and step by step we built the group of dogs we have now mostly by imports from abroad ( Japan, Finland, Italy, .. ) and later by puppies bred by us.

Our big hobby is showing so we have not many litters to have time for this but we are always looking forward on our puppies because it is big joy when they are healthy and nice. We visit many shows in our country and abroad and we had nice achievements already - many of our dogs are champions, some of more countries.

( 2018 ) We decided to limit a bit chihuahua breeding and showing because of interest in other breeds but we still will have a litter time to time to keep beeing in this breed too.

I think it is all most important and if you would be interested in something more, feel free to contact us!

Dita + Jana